Spørsmål og svar om egenmelding ved sykdom

Få svar på de vanligste spørsmålene om egenmelding ved arbeidstakers sykdom

Egenmelding vil si at arbeidstakeren melder fra til arbeidsgiver om at vedkommende er arbeidsufør på grunn av sykdom eller skade, uten at arbeidstakeren må oppsøke lege og dokumentere fraværet med legeerklæring, jf. folketrygdloven § 8-23 (1).

Hvor lenge må man være ansatt for å kunne bruke egenmelding?

Arbeidstaker må ha jobbet hos arbeidsgiver i minst 2 måneder før egenmelding kan benyttes, jf. folketrygdloven § 8-24. Arbeidsuførhet før den tid må dokumenteres med legeerklæring.

Les mer om vilkår for bruk av egenmelding i dib, prøv ufopliktende i dag 

Hvor mange dager kan arbeidstaker bruke egenmelding?

Egenmelding kan benyttes ved fire fraværstilfeller i løpet av en 12 måneders periode. Hvert fraværstilfelle kan bestå av inntil tre kalenderdager, jf. folketrygdloven § 8-24.

Tidligere skilte man mellom IA-virksomheter og ikke IA-virksomheter, hvor arbeidstakere i IA-virksomheter hadde 24 egenmeldingsdager i løpet av en 12 måneders periode. Etter den nye IA-avtalen er det ikke lenger noe som heter IA-virksomheter. Konsekvensen av dette er at virksomheter som tidligere har vært bundet av utvidet egenmelding gjennom IA-avtalen nå selv velger om dette skal videreføres. Den nye IA-avtalen oppfordrer til videreføring, og til at virksomheter som i dag ikke har utvidet egenmelding vurderer å innføre dette.

Må egenmelding bekreftes skriftlig for å være gyldig?

Det avhenger av sykefraværsrutinene i virksomheten. Loven stiller ikke krav til skriftlig dokumentasjon, men det er anbefalt at arbeidstaker som kommer tilbake til arbeid etter egenmeldt fravær bekrefter dette skriftlig gjennom en egenerklæring. Dette bør fremgå av virksomhetens sykefraværsrutiner og være kjent for alle ansatte. Dersom en slik erklæring ikke blir lagt fram, kan arbeidsgiveren bestemme at retten til sykepenger skal falle bort, jf. folketrygdloven § 8-26.

Kan egenmelding benyttes på halve dager?

Nei, egenmelding i forbindelse med egen sykdom kan kun benyttes for hele fraværsdager, jf. folketrygdloven § 8-24 (4). Går en arbeidstaker hjem i løpet av en arbeidsdag på grunn av sykdom er ikke dette en sykefraværsdag i lovens forstand og fraværet kan ikke dokumenteres med egenmelding. Egenmelding kan kun brukes i arbeidsgiverperioden - som alltid starter første hele fraværsdag, jf. folketrygdloven § 8-19 (2) første punktum.

For å ha krav på sykepenger deler av dag må arbeidstaker levere gradert sykmelding. Noen arbeidsgivere velger å ha avtaler som sikrer arbeidstakere lønn for sykefravær deler av dag ved å gi lønnet permisjon for timene vedkommende er borte. Andre velger å trekke ansatte i lønn for disse timene.

Kan egenmelding brukes direkte etter en sykmelding?

Nei, for å benytte egenmelding etter en periode med sykemelding må arbeidstaker gjenoppta arbeidet minst en dag hvis fraværet er innenfor samme arbeidsgiverperiode. Dersom arbeidsgiver har betalt sykepenger i en full arbeidsgiverperiode, kan arbeidstakeren ikke benytte egenmelding før han eller hun har opptjent ny arbeidsgiverperiode, det vil si fysisk gjenopptatt arbeidet fullt og vært frisk i 16 sammenhengende kalenderdager etter gjenopptakelsen, jf. folketrygdloven § 8-19 (4).

Kan en arbeidstaker som er gradert sykmeldt bruke egenmelding?

Nei, en arbeidstaker som er gradert sykmeldt kan ikke benytte seg av egenmelding. Dersom arbeidstakeren blir syk utover sykmeldingsgraden på f.eks. 50% må han eller hun kontakte lege for å få utvidet sykmeldingen.

Kan egenmelding brukes før og etter ferie?

Ja, egenmelding kan benyttes umiddelbart før og etter ferie og før og etter helligdager.

Hva gjør vi når en arbeidstaker har brukt opp sin “kvote”

Arbeidstaker mister ikke automatisk retten til å bruke egenmeldinger når det maksimale antall egenmeldinger innenfor en 12 måneders periode overstiges. Arbeidsgiver må aktivt frata arbeidstaker egenmeldingsretten. 

Prøv dib og få tilgagn til at om egenmelding og mye mer. 

 


Har du ikke dib?

Prøv dib nå   Be om tilbud